RATEM YÖNETİM ÇALIŞTAYI 5-7 ŞUBAT 2016-ANTALYA

RATEM 15. Yıl Yönetim Çalıştayı, RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA, Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar GÜL, BTK Spektrum İzleme Dairesi Başkanı Yunus Şuayip ÇETİN’in, RTÜK Üyeleri Taha YÜCEL, Esat ÇIPLAK ve Süleyman DEMİRKAN, İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami ÇELİKCAN, Telif Hakları Genel Müdürlüğü Temsilcisi Esra TANRIVERDİ, Basın İlan Kurumu Temsilcisi Erol ÇEVİK, BYGM Antalya İl Müdürü Esen DİLER'in da katılımıyla 5-7 Şubat 2016 tarihlerinde Antalya Belek'te gerçekleştirildi.

Başkan Yusuf GÜRSOY'un açış konuşmasıyla başlayan çalıştayın ilk bölümünde RATEM Yönetim Kurulu Çalışma Gruplarının sunumları yapıldı. RATEM Başkan Yardımcıları Muzaffer ŞAFAK ve Aydın ŞERBETÇİOĞLU, Genel Sayman Murat DURAN, Yönetim Kurulu Üyeleri Dursun GÜLERYÜZ ve İsmet ERGİN  "6112 Sayılı Kanun ve Değişiklikler - 5846 Sayılı Kanun ve Değişiklikler -  Sayısal Karasal Televizyon ve Uydu Yayıncılığı - Sayısal Karasal Radyo - Yerel Yayıncılık ve Sorunları " konu başlıklarında grup sözcüleri olarak sunum ve konuşmalarını gerçekleştirdiler.

RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA Çalıştayda yaptığı konuşmada seçim dönemlerinde televizyon yayınlarına yönelik Yüksek Seçim Kurulu (YSK) denetimine ilişkin bir yasa tasarısının önümüzdeki günlerde meclis gündemine geleceğini açıkladı. Seçim dönemlerinde televizyonları düzenleme ve denetleme yetkisinin YSK'ya verildiğini belirten Prof. Dr. YERLİKAYA, “Son seçimlerde çok değişik ve orantısız bir takım cezalar geldi. Bu RTÜK'ün verdiği cezalar değildir" dedi.

 

Hangi ortam üzerinden yayın yaparsa yapsın tüm kuruluşları toplumsal sorumluluk bilinci içinde hareket etmeye çağıran Prof. Dr. YERLİKAYA, son dönemde

artan terör olayları karşısında bu noktaya daha da dikkat edilmesi gerektiğini savundu.RTÜK Başkanı, 'Haber atlamamak için incelemeden yanına verilen haberler nedeniyle kötü sonuçlar oluşmaktadır. Biz de müeyyide uygulamak zorundayız. Bu konuda çok hassasız" dedi. Yayıncı kuruluşlara, yayınlarında toplumum değerlerine ve hassasiyetlerine çok dikkat etmeleri konusunda tavsiyede bulunan RTÜK Başkanı, özellikle evlilik programları hakkında RTÜK'e binlerce şikayet yapıldığını belirterek bu tip programlarının çığrından çıktığına değindi.

Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar GÜL yaptığı konuşmasında hali hazırda uydu üzerinde 112'si HD, 1'i ultra HD olmak üzere 566 televizyon yayını bulunduğunu, 300 civarında yerel televizyonun potansiyel uydu müşterisi olduğunu belirtti. Yerel televizyonların gelirlerinin azlığından dolayı doğal olarak Uydu Kapasitesi Kira Bedelini ödeme konusunda zorlandığını anlatan Prof. Dr. Ensar GÜL   “Lisans olarak RTÜK üyeleriyle görüştük. Tek bir lisansla TÜRKSAT'a geldiğinizde yapabileceğimiz bir şey yok.

Antalya'nın Alanya ilçesindeki televizyon kanalı da İstanbul'daki ulusal kanalda aynı kapasiteyi kullanıyor, aynı kapsama alanına yayın yapıyor. Bu ikisi arasında farklı tarife uygulayabilmek için dayanak olması gerekiyor. Bunun dayanağı için de RTÜK'ün lisansları çeşitlendirmesi gerekiyor. Haber, eğlence, tematik, spor, yerel vb. gibi." dedi.

RATEM Başkanı Yusuf GÜRSOY karasal sayısal yayına geçişte ülkemizin çok geç kaldığına bu nedenle televizyonların uydudan yayına yöneldiğine dikkat çekerek, "karasalda tahsisin yapılmaması nedeniyle uydu yayınına erişimin yüzde 90'ları geçtiği bir durumdan bahsediyoruz. Maddi imkanlar neticesinde uydudan yayınına geçemeyen yerel televizyonların varlıklarını devam ettirebilme imkanı kalmıyor. Çünkü erişebilecek izleyici bulamadıkları için reklam da alamıyorlar. Oysa özel radyo ve televizyonların tek geliri reklamdır." dedi.Konuşmasında, 3 Mart 2011'de yürürlüğe giren 6112 Sayılı Kanun'un "4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun dışında, diğer kanunlarda medya hizmet sağlayıcı

kuruluşlara zorunlu yayın yükümlülüğü getiren hükümler uygulanmaz" hükmünü getirdiğine dikkat çeken Başkan GÜRSOY fakat geçen beş yıl içinde kabul edilen kanunlarla birçok Bakanlığa zorunlu yayın yetkisi verildiğini belirtti. Sadece 4 Bakanlığa ait zorunlu yayınların yayını neticesinde en düşük birimden bile hesaplansa yıllık 385 milyon liralık bir reklam zamanı kullanımı olduğuna değinen GÜRSOY bu durumun özel radyo ve televizyonlar için büyük bir yük olduğunun altını çizdi. Reklam gelirlerinden alınan yüzde 3 RTÜK payının da büyük bir kısmıyla Hazineye aktarıldığını söyleyen Başkan GÜRSOY, radyo televizyonlar üzerine yüklenen bu yükün ancak Basın İlan Kurumu Kanunu'nda yapılacak bir değişiklikle hafifleyebileceğini vurguladı. GÜRSOY, "Resmi ilanların radyo ve televizyonlarda yayınını düzenleyecek bir Kanun ve bir yetkili kurum olmalıdır. Yazılı basında nasılsa radyo ve televizyonlarda da öyle." dedi.

BTK Spretrum İzleme Dairesi Başkanı Yunus Şuayip ÇETİN, Ratem Başkan Yardımcıları Muzaffer ŞAFAK, M.Aydın ŞERBETÇİOĞLU, Ratem Genel Saymanı Murat DURAN ve Ratem Yönetim Kurulu Üyeleri Dursun GÜLERYÜZ ve İsmet ERGİN'in Çalıştayın değerlendirme ve protokol sunumları bölümünün ardından Çalıştayın Katılımcı Kurumlarının Temsilcilerine RATEM'in Kuruluşunun 15. Yılı Anısına hazırlanan plaketler takdim edildi.

RATEM Başkanı Yusuf GÜRSOY - RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA

RATEM Başkanı Yusuf GÜRSOY - Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar GÜL

RATEM Başkan Yardımcısı Muzaffer ŞAFAK - RTÜK Başkan Vekili Esat ÇIPLAK

RATEM Başkan Yardımcısı Aydın Koyuncu - RTÜK Üyesi Taha YÜCEL

RATEM Yönetim Kurulu Üyesi Dursun GÜLERYÜZ- RTÜK Üyesi Süleyman DEMİRKAN

RATEM Başkan Yardımcısı M. Aydın Şerbetcioğlu - BTK Spektrum İzleme Dairesi Başkanı Yunus Şuayip ÇETİN

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü KT Uzamanı Esra TANRIVERDİ - RATEM Genel Saymanı Murat DURAN

RATEM Yönetim Kurulu Üyesi İdris TAŞ - Basın İlan Kurumu Kurumsal İletişim Şef Yrd. Erol ÇEVİK