MİLLİYET GAZETESİ – ALİ EYÜBOĞLU’NUN YUSUF GÜRSOY İLE RÖPORTAJI

Milliyet Gazetesi’nden Ali EYÜBOĞLU’nun RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf GÜRSOY ile gerçekleştirdiği röportaj da Milliyet Gazetesi’nde yayınlandı.

Ali Eyüboğlu, Yusuf GÜRSOY ile görüşmesine ve IFTV organizasyonuna köşesinde şu sözlerle yer verdi;

TV VE DİZİ SEKTÖRÜNÜ BULUŞTURACAK FUAR

Türkiye, dizi ihracatında Amerika’dan sonra ikinci... ABD, TV sektörünü ödüllendiriyor, hem de 69 yıldır... Türkiye’nin bir Emmy’si var mı?

‘Yerli Emmy’ diye başlatılanlar oldu, ama sonuç ortada.

Dünya dizi pazarında esamesi okunmayan Fransa, yıllardır TV fuarı düzenler Cannes’da...

2016’da 80 ülkeye 12 bin saatlik dizi satan Türkiye, bugüne kadar sektörün merakla beklediği bir fuar düzenleyebildi mi?

Deneyenler oldu, ama arkası gelmedi.

Bu yıl 28-30 Eylül arasında Lütfi Kırdar’da yapılacak ‘IFTV-Uluslararası İstanbul Film ve Televizyon Forum ve Fuarı’ bunu başarabilir mi?

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nin(RATEM, CEO Event’le birlikte düzenlediği, ekonomi bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Başbakanlık Tanıtım Fonu’nun desteklediği IFTV’yi, RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy’la
konuştum.

Türkiye’deki 1600 yayın kuruluşundan 797’sinin üye olduğu RATEM’in Başkanı, Çin’den Amerika’ya 68 ülkeden 200’den fazla sektör temsilcisinin IFTV’ye akredite olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’nin 2023’te dizi ve içerik ihracatını yılda 1 milyar dolara çıkarmak gibi büyük bir hedefi var... RATEM olarak bizim hedefimiz öncelikle IFTV’yi dünyanın tanıdığı bir fuar yapmak ve 2018’de de televizyon ödüllerini başlatmak.”