13 ŞUBAT DÜNYA RADYO GÜNÜ

13.02.2018

13 Şubat 2018 Salı günü kutlanacak olan UNESCO Dünya Radyo Günü'nün teması "Radyo ve Spor" olarak ilan edilmiştir.

 

    Dünya Radyo Günü 2012 yılında BM Genel Kurulu tarafından onaylanmasından bu yana her yıl 13 Şubat günü kutlanan Uluslararası bir gündür. Bu Uluslararası gün bilgi eğlence ve dinleyici etkileşimiyle demokratik tartışmalara olan katkısı ve radyo olaylarını kutlamak için yıllk bir fırsat sağlamaktadır

.

2018 Dünya Radyo Gününün teması, spor programlarına temalar doğrultusunda daha fazla çeşitlilik sağlamak olduğundan "Radyo ve Spor" olarak belirlenmiştir. İlgili temalar şöyledir:

 

    1. Spor Kapsamında Çeşitlilik

Geleneksel sporlar ve oyunlar ile kökleşmiş sporlar da dahil olmak üzere çok çeşitli sporların tanıtımı yoluyla spor içeriğinde daha çeşitli ve dengeli bir sunumu desteklemek.

 

    2. Spor Kapsamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Toplumsal cinsiyet normlarına ve kalıplarına meydan okumak ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın sporcuları adil bir şekilde yansımak ve erkek ile kadın sporlarını dengeli bir şekilde kapsamayı teşvik etmek.

 

    3. Spor Kapsamı yoluyla Barış ve Kalkınma

Barış ve kalkınma girişimleri için sporun kapsamını arttırmak ve şiddet karşıtı dayanışma ve hoşgörünün evrensel değerleri üzerine daha fazla odaklanılmasını desteklemek.

 

Dünya Radyo Günü kapsamında yapılması beklenenler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 

1. Dünya Radyo Günü'nü Kutlayın

Radyo istasyonlarının özel bir yayın planlamalarını, halka açık bir gün veya bir kamu etkinliği ya da diğer istasyonlarla bir araya gelerek Dünya Radyo Günü konseri veya tartışma forumu yapmaları beklenmektedir. Sivil toplum kuruluşları ve diğer ilgili kurumlar da Dünya Radyo Günü' nü kutlamak için etkinlik düzenleyebilirler. Bütün etkinlikler/yayınlar (www.worldradioday.org) adresinde paylaşılacaktır.

 

2. Dünya Radyo Günü'nü Paylaşın

İlgili ağlarla ve paydaşlarla radyonun önemini ve 2018 Dünya Radyo Günü' nü nasıl kutlayabileceklerini paylaşabilirsiniz. Radyo Günü mesajını iletebilir ve sisteme kaydolmak için ilgili internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

3. Radyo İstasyonları ile işbirliği yapın

İletişim ağlarınızla ve yerel yayın organlarınızla özel bir Dünya Radyo Günü etkinliği gerçekleştirmek için ve etkinliklerinizle ilgili bilgi alışverinde bulunmak için UNESCO ile iletişime geçiniz. Etkinliğinizi Dünya Radyo Günü web sitesine kayıt ettirmeyi unutmayınız.

 

UNESCO Dünya Radyo Günü ekibi ile iletişime geçin:

Belinda Gurd: b.gurd@unesco.org - Aditi Tyagi: a.tyagi@unesco.org